Monthly Archives: December 2016

2016 Glugs Theatre Award Nominations

Beloved Sydney theatre group THE GLUGS – now celebrating their 50th year – proudly present nominations for the 2016 GLUGS THEATRE AWARDS. The awards ceremony will be held on Monday 6 February 2016 at The Castlereagh Hotel.

In 1966 a group of theatre-lovers – critics, journalists, actors and theatre-goers – met occasionally for lunch. Among them famous theatre critic Norman Kessell, JCW’s PR man John Love, and ABC producer Allan Kendall. The group invited international and local theatre guests who spoke about the profession over lunch and a glass of wine.

By 1969 it was decided the group should have a name. British actor Barry Morse was in Sydney following his Broadway stint and Australian tour of Hadrian the Seventh. He was presented a gift from the group – C.J.Dennis’s tongue-in-cheek poems The Glugs of Gosh. Barry urged the group to continue luncheons as a regular event to help other overseas performers feel at home just like he did, and with a wave of his hand he ceremoniously declared ‘‘I hereby christen you – The Glugs’’.

THE GLUGS continues with luncheons on the first Monday of every month at The Castlereagh Hotel, and applauds the best of every year’s Sydney theatre with their annual awards. New members are always welcome.

NOMINATIONS FOR 2016 GLUG AWARDS

NORMAN KESSELL MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING ACTOR

FEMALE

Caroline Brazier          The Literati                                          Griffin Theatre Company &                                                                                                                Bell Shakespeare

Marta Dusseldorp       Gloria                                                  Griffin Theatre Company

Deborah Kennedy       The Importance of Being Earnest       Sport for Jove

Kate Mulvany              The Literati                                          Griffin Theatre Company &                                                                                                   Bell Shakespeare

Robyn Nevin               All My Sons                                        Sydney Theatre Company

MALE

Andrew Henry             Look Back in Anger                            Red Line Productions

John Howard               All My Sons                                        Sydney Theatre Company

Daniel Mitchell            Barefoot in the Park                            Ensemble Theatre

Dan Spielman              The Blind Giant is Dancing                 Belvoir Theatre

William Zappa             Antigone                                              Sport for Jove

JEFFRY JOYNTON-SMITH MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

FEMALE

Ana Maria Belo           Tribes                                                  Ensemble Theatre

Rarriwuy Hick             The Golden Age                                  Sydney Theatre Company

Deborah Kennedy       Fawlty Towers                         Phil McIntyre, Michael Coppel &                                                                                           Louise Withers – Producers

Jody Kennedy             A Man with Five Children                   Darlinghurst Theatre Company

Genevieve Lemon        Tribes                                                  Ensemble Theatre

MALE

Syd Brisbane               Fawlty Towers                                     Phil McIntyre, Michael Coppel &                                                                                           Louise Withers – Producers

Noel Hodda                 Three Sisters                                       Sport for Jove

Garth Holcombe          Tribes                                                  Ensemble Theatre

Josh McConville         Arcadia                                                Sydney Theatre Company

Jamie Oxenbould        The Literati                                          Griffin Theatre Company

COLLEEN CLIFFORD MEMORIAL AWARD FOR BEST ACTOR IN MUSIC THEATRE

FEMALE

Laura Bunting                         Side Show                               One Eyed Man Prod. in assoc.                                                                                                with Hayes Theatre Company

Kerrie Anne Greenland          Side Show                              One Eyed Man Prod. in assoc.                                                                                                with Hayes Theatre Company

Esther Hannaford                    Little S hop of Horrors                        Luckiest Prod. & Tinderbox                                                                                                   Prod. in assoc. with Hayes                                                                                                     Theatre Company

Sheridan Harbridge                 You’re a Good Man Charlie    Hayes Theatre Company                                                                                 Brown

Amy Lehpamer                        The Sound of Music               John Frost, David Ian, Andrew                                                                                                Lloyd Webber & The Really                                                                                                             Useful Group

Anna O’Byrne                                    My Fair Lady                          Opera Australia & John Frost

MALE

David Campbell           Dream Lover                                       Gilbert Theatricals &   John Frost

Brent Hill                    Little Shop of Horrors                         Luckiest Prod. & Tinderbox                                                                                                   Prod. in assoc with Hayes                                                                                                     Theatre Company

Ainsley Melham          Aladdin                                                Disney Productions

Michael James Scott    Aladdin                                                Disney Productions

Anthony Warlow         Fiddler on the Roof                             Tim Lawson – Producer (for The                                                                                            Works Entertainment)

COLLEEN CLIFFORD MEMORIAL AWARD FOR BEST SUPPORTING PERFORMER IN MUSIC THEATRE

FEMALE

Jacqueline Dark           The Sound of Music                           John Frost, David Ian, Andrew                                                                                                Lloyd Webber & The Really                                                                                                             Useful Group

Sheridan Harbridge     The Detective’s Handbook                  New Musicals Australia                                                                                                         & Hayes Theatre Co.

Marney McQueen       Dream Lover                                       Gilbert Theatricals &                                                                                                               John Frost

Lara Mulcahy              The Detective’s Handbook                  New Musicals Australia                                                                                                         & Hayes Theatre Co.

Robyn Nevin               My Fair Lady                                      Opera Australia & John Frost

MALE

Ross Chisari                Ghost                                                  Ambassador Theatre Group,                                                                                                   GWB Entertainment & Red Live!

Laurence Coy              The Fantasticks                                   Wooden Horse Prod. in assoc.                                                                                               with Hayes Theatre Company

Martin Crewes             Dream Lover                                       Gilbert Theatricals & John Frost

Bert LaBonte               Dream Lover                                       Gilbert Theatricals & John Frost

Reg Livermore My Fair Lady                                      Opera Australia & John Frost

STUART WAGSTAFF MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING DIRECTION

Julie Andrews             My Fair Lady                                      Opera Australia & John Frost

Jonathan Biggins         The Detective’s Handbook                  New Musicals Australia &                                                                                                     Hayes Theatre Co.

Richard Carroll            Side Show                                          One Eyed Man Prod. in assoc.                                                                                                with Hayes Theatre Company

Lee Lewis                    The Literati                                          Griffin Theatre Company &                                                                                                   Bell Shakespeare

Kip Williams               All My Sons                                       Sydney Theatre Company

MOST OUTSTANDING PERFORMANCE BY A NEWCOMER

Du Toit Bredenkamp              The Sound of Music John Frost, David Ian, Andrew Lloyd                                                                          Webber & The Really Useful Group

Alfie Gledhill                           Replay                         Griffin Theatre Company

Will McDonald                       The Drover’s Wife      Belvoir Theatre

Ainsley Melham                      Aladdin                        Disney Productions

Ashleigh O’Brien                    Wicked                       Packemin Productions

MOST OUSTANDING INDEPENDENT MUSICAL

Hidden Sydney–The Glittering Mile Dir: Lucas Jervies         Working Management &                                                                                                        Live Ideas – Producers

Little Shop of Horrors                        Dir: Dean Bryant         Luckiest Prod. & Tinderbox                                                                                                  Prod. in assoc. with Hayes                                                                                                   Theatre Company

Side Show                                           Dir: Richard Carroll    One Eyed Man Prod. & in assoc.                                                                                           with Hayes Theatre Company

The Detective’s Handbook                  Dir: Jonathan Biggins New Musicals Australia &                                                                                                     Hayes Theatre Co.

Violet                                                   Dir: Mitchell Butel      Blue Saint Prod. in assoc with                                                                                     Hayes Theatre Co.

TAFFY DAVIES MEMORIAL AWARD FOR THE MOST OUSTANDING INDEPENDENT PRODUCTION

A Man with Five Children       Dir: Anthony Skuse                Darlinghurst Theatre Co.

Antigone                                 Dir: Damien Ryan                   Sport for Jove

Lake Disappointment              Dir: Janice Muller                   Carriageworks

Look Back in Anger                Dir: Lizzie Schebesta             Red Line Productions                                                                     & Damien Ryan

My Name is Asher Lev           Dir: Moira Blumenthal           Moira Blumenthal Prod. &                                                                                                    Encounters@Shalom

JOHN WEST MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEW AUSTRALIAN PERFORMED WORK

Jack of Hearts                                     By David Williamson

Liza’s Back! (is Broken)                     By Trevor Ashley & Phil Scott

The Detective’s Handbook                  Book & Lyrics: Ian Ferrington Music: Olga Solar

Hidden Sydney-The Glittering Mile    Writers: Trevor Ashley, Ray Badran, Nikki Britton &                                                                         Benito Di Fonzo

The Literati                                          By Justin Fleming after Moliere’s Les Femmes

MOST OUTSTANDING PRODUCTION FOR CHILDREN (Ages 3 – 11 years)

Cinderella                                Dir: Bonnie Lythgoe               Bonnie Lythgoe – Producer

The Big Dry                            Dir: Fraser Corfield                 Ensemble Theatre &                                                                                                               Aust. Theatre for Young People

The Peasant Prince                  Dir: Tim McGarry                   Monkey Baa Theatre Co

MOST OUTSTANDING PRODUCTION FOR TEENAGES (Ages 12+ years)

A History of Falling Things    Dir: Nicole Buffoni                 Ensemble Theatre

Spring Awakening                  Dir: Mitchell Butel                 Aust. Theatre for Young People

The Big Dry                            Dir: Fraser Corfield                 Ensemble Theatre &                                                                                                               Aust. Theatre for Young People

The Peasant Prince                  Dir: Tim McGarry                   Monkey Baa Theatre Co

LEE YOUNG AWARD FOR MOST OUTSTANDING CABARET PERFORMANCE

Trevor Ashley              Liza’s Back! (is Broken)         Snowqueen in assoc. with                                                                                                       Hayes Theatre Co.

Helen Dallimore          Don’t Bother To Knock          Helen Dallimore & One Eyed Man Prod.                                                                                                                               in assoc. with Hayes Theatre Co.

Ryan Gonzalez            Hispanic Attack                      One Eyed Man Prod. in assoc. with                                                                                                   Hayes Theatre Co.

Vashti Hughes            Piccolo Tales                           Piccolo Bar

Debora Krizak            Laugh be a Lady                      Slide

MOST OUTSTANDING MAINSTAGE MUSICAL

Aladdin                        Disney Productions

Dream Lover               Gilbert Theatricals & John Frost

Ghost                          Ambassador Theatre Group,                                                                                                   GWB Entertainment & Red Live!

My Fair Lady              Opera Australia & John Frost

Singin’ in the Rain      Lunchbox Theatrical Prod., TEG Dainty, Michael Cassel Group &                                        David Atkins Enterprises

The Sound of Music   John Frost, David Ian, Andrew Lloyd Webber &                                                      The Really Useful Group

MICKI AND ROBERT DAVIS MEMORIAL AWARD FOR MOST OUTSTANDING MAINSTAGE PRODUCTION

All My Sons                            Dir: Kip Williams                               Sydney Theatre Company

Arcadia                                    Dir: Richard Cottrell                            Sydney Theatre Company

Blind Giant is Dancing            Dir: Eamon Flack                                Belvoir Theatre

The Good Doctor                    Dir: Sandra Bates                                Ensemble Theatre

The Literati                              Dir: Lee Lewis                         Griffin Theatre Company                                                                                                        & Bell Shakespeare

AWARDS GENOROUSLY SPONSORED BY THE SEABORN BROUGHTON & WALFORD FOUNDATION

Advertisements

Leave a comment

Filed under Annual Awards, What's On